Tutorial -Zawieszki - oponki



Naszyjnik Granat Nilu


Naszyjnik zainspirowany zdjęciem, które zrobiłam już dawno podczas rejsu po nilu... Granat wody był pięknym, głębokim kolorem z wieloma błyskami do słońca... Taki kolor mają właśnie koraliki użyte do wyplecenia tego naszyjnika. Drugą inspiracją była Praca Szikati, choć mój naszyjnik jest nieco inny.
Ponieważ wiele osób prosiło o wzór –postanowiłam zrobić ten tutorial. Sam naszyjnik to sznur szydełkowo koralikowy –prosty, jednokolorowy na 6 koralików w rzędzie. To zawieszki stanowią całą jego ozdobę i to właśnie zawieszki-oponki pokażę jak zrobić.

 

 


Materiały potrzebne do wykonania zawieszek:
  • Koraliki TOHO 11/0   
  • Koraliki TOHO 8/0
  • Koraliki Fire Polish 6 mm  –FP6
  • Koraliki Fire Polish 4 mm  –FP4
  • Igła do nawlekania koralików
  • Żyłka do nawlekania koralików
Zawieszka-oponka –mała
 
 

Wszystkie zawieszki wykonuje się tak się tak samo, różnią się tylko ilością koralików tworzących ich podstawę. Więc pokażę Wam jak zrobić najmniejszą z nich.





Materiały potrzebne do wykonania małej zawieszki-oponki:
  • Koraliki TOHO 11/0   
  • Koraliki TOHO 8/0   -12 sztuk
  • Koraliki Fire Polish 6 mm  –FP6    -6 sztuk
  • Koraliki Fire Polish 4 mm  –FP4    -12 sztuk
  • Igła do nawlekania koralików
  • Żyłka do nawlekania koralików


Krok 1:
Zaczynamy od zrobienia podstawy zawieszki-oponki.
Nawlekamy FP6, FP4, FP6, FP4 i zamykamy je w koło przechodząc igłą ponownie przez pierwszy koralik  FP6 (można zawiązać żyłkę –ale nitki powinny ułożyć się jak na obrazku).




Krok 2:
Pierwszy koralik FP6 z następnego rzędu już mamy, dodajemy więc FP4, FP6, FP4 i przechodzimy przez pierwszy koralik FP6. Następnie należy przewlec nić przez kolejne koraliki (FP4 i FP6) by nić znalazła się na górze (jak –pokazano na obrazkach).





Krok 3:
Kontynuujemy dodawanie sekwencji opisanej w kroku 2 tak długo, aż uzyskamy pożądany obwód zawieszki-oponki. W przypadku małej –jest to 6 koralików FP6.




Krok 4:
Najtrudniejszy element całej pracy.
Należy połączyć rząd koralików w oponkę.
Nić powinna być przełożona przez górny koralik FP6. Nawlekany na nią FP4 i przechodzimy przez dolny koralik FP6. Następnie dodajemy koralik FP4 i przechodzimy przez górny koralik FP6. Nić mocno zaciągamy –by powstała oponka.
Na tym kończyny wykonywanie podstawy zawieszki-oponki.




Krok 5:
Teraz pozostaje zrobienie koronki usztywniającej powstałą podstawę.
Zaczynamy od przewleczenie nici przez FP4 –by przejść do pracy na górze oponki. na górze pracy mamy 6 koralików FP4 i 6 przerw (zaznaczone na pierwszym zdjęciu na żółto). W te puste miejsca należy dodać koraliki Toho 8/0.
Nawlekamy 8/0 przechodzimy przez FP4 i tak do końca razy 6. Następnie należy przewlec nić jeszcze raz dokoła by wzmocnić brzeg –nić powinna być mocno zaciągnięta. Całość pracy kończyny przewlekając nić przez koralik FP4.

Nawlekamy 8/0 przechodzimy przez FP4 i tak do końca razy 6. Następnie należy przewlec nić jeszcze raz dokoła by wzmocnić brzeg –nić powinna być mocno zaciągnięta. Całość pracy kończyny przewlekając nić przez koralik FP4.
Nawlekamy 8/0 przechodzimy przez FP4 i tak do końca razy 6. Następnie należy przewlec nić jeszcze raz dokoła by wzmocnić brzeg –nić powinna być mocno zaciągnięta. Całość pracy kończyny przewlekając nić przez koralik FP4.

Następnie przewlekamy nić prze FP6 na boku koralika i FP4 po drugiej stronie. Teraz należy dodać kolejne koraliki Toho 8/0 po drugiej stronie (na zdjęciu 2 i 3 pokazane na czerwono).
Nawlekamy 8/0 przechodzimy przez FP4 i tak do końca razy 6. Następnie należy przewlec nić jeszcze raz dokoła by wzmocnić brzeg –nić powinna być mocno zaciągnięta. Całość pracy kończyny przewlekając nić przez koralik Toho 8/0.
Górną i dolną część koronki mamy skończoną.




Krok 6:
Nić wychodzi z Toho 8/0. Nawlekamy 6 koralików Toho 11/0 i przewlekamy nić przez Toho 8/0 po drugiej stronie.





Krok 7:
Nić wychodzi z Toho 8/0. Nawlekamy 6 koralików Toho 11/0 i przewlekamy nić przez Toho 8/0 po drugiej stronie. Następnie przewlekamy nić przez FP4 i kolejne Toho 8/0. Tworzy się jakby pętelka z koralików.





Krok 8:
Nić wychodzi z Toho 8/0. Nawlekamy 6 koralików Toho 11/0 i przewlekamy nić przez Toho 8/0 po drugiej stronie. Teraz kolejny okrąg trzeba połączyć z istniejącym już (koraliki wspólne dla obu łuków zaznaczono na drugim zdjęciu żółtymi kółkami). Nawlekamy 2 koraliki Toho 11/0 wkuwamy igłę przez 2 koraliki poprzedniego łuku. Dodajemy kolejne 2 koraliki Tocho 11/0 i przechodzimy przez Toho 8/0, następnie przez FP4 i Toho 8/0.









Krok 9:
Kontynuujemy schemat z kroku 8 jeszcze 3 razy.

 
Krok 10:
Po dwóch stronach mamy już 2 łuki z koralików Toho 11/0.
Nić wychodzi z Toho 8/0. Nawlekamy 2 koraliki Toho 11/0 i przewlekamy nić przez 2 koraliki Toho 11/0 pierwszego łuku. Następnie dodajemy 2 koraliki Toho 11/0 i przechodzimy przez Toho 8/0. Nawlekamy 2 koraliki Toho 11/0 wkuwamy igłę przez 2 koraliki drugiego łuku. Dodajemy kolejne 2 koraliki Tocho 11/0 i przechodzimy przez Toho 8/0, następnie przez FP4 i Toho 8/0.
Wystarczy zakończyć nić i skończyliśmy plecenie koralika.



 


Inne zawieszki-oponki


Możliwa jest modyfikacja tego wzoru poprzez dodawanie kolejnych koralików FP na obwodzie. Zawieszki pokazane na pierwszym zdjęciu i użyte w prezentowanym naszyjniku pokazane są na zdjęciu poniżej.



Można również wypleść koraliki z 2 lub więcej rzędów koralików FP (zasada jest podobna jak przy pojedynczym –najpierw wyplatamy całą podstawę, a potem koronkę na wierzchu). Podobnie jak na koraliku z Pomarańczowego naszyjnika.


Można również użyć koralików FP4 i FP3, oraz odpowiednio przeliczyć koraliki Toho 11/0 (lub użyć Toho 15/0). Wówczas zawieszki-oponki będą delikatniejsze i cieńsze.



Masz pytania? Pisz śmiało – kasiaok@opoczta.pl

Jeśli stworzyłeś biżuterię na podstawie tej instrukcji –podaj źródło i link do tego projektu lub mojego bloga.

Tutorial przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny –tylko do użytku indywidualnego. Całość jest chroniona prawem autorskim  -treść i zdjęcia tworzą integralną całość. Kurs nie może być kopiowany i rozpowszechniany bez zgody autorki –Kasiaok.





16 komentarzy:

  1. Bardzo fajny, czytelny tutorial :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Kasiu, cudowny, jasny turtorial - może .....kiedyś ....i ja.... :) Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Kasiu, dziękuję za wspaniały tutorial :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetny tutek:)
    Dobrze, że wczoraj zrobiłam sobie fotkę żyłki, bo tu nie widać etykietki:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak masz rację... a byłam pewna, że widać...

      Usuń
  5. Dziękuję za tutka.
    Bardzo chciałam spróbować a nie miałam FP w domu. Wykorzystałam więc metalowe kulki i też wyszło świetnie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za miłe słowa... tak to nie muszą być FP -mogą być inne kulki ;))))))))

      Usuń
  6. Bardzo ciekawy tutek. Dziękuję za niego.

    OdpowiedzUsuń
  7. Śliczne, czy pozwolisz że skorzystam z Twojego tutorialu i wykorzystam oponki w swojej pracy?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ależ oczywiście... po to go robiłam i publikowałam :)))))))))))

      Usuń
  8. Dziękuję za tutorial :) a jak moje oponki się prezentują pokazuję na mojej stronce: http://ewcia24.blogspot.com/2016/03/naszyjnik-i-kolczyki.html

    OdpowiedzUsuń
  9. Świetnie to przedstawiłaś. Planuję wypróbować :-)

    OdpowiedzUsuń
  10. Wspaniały i doskonały tutek :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Super tutek ! Czy mogłabyś mi podpowiedzieć jak zrobić podwójną oponkę?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :)))
      Chcąc zrobić podwójną oponkę po kroku 4 trzeba dodać jeszcze jeden rząd FP6 i FP4 łącząc je z FP4 pierwszego koła. Następnie dodajemy Toho 8/0 między FP4 w 3 rzędach, a potem robimy koronkę Tocho 11/0 również w 2 rzędach.
      Podobnie można te oponki rozszerzać o dowolną liczbę rzędów :)))

      Usuń

Każdy komentarz jest cenny, również te krytyczne, ale pamiętajcie, że można komentować, ale nie obrażać...
Komentarze są moderowane, w celu wykluczenia spamu.
Dziękuję Wam za uwagi -te pozytywne i negatywne ;))))))))))))))))))) i zapraszam ponownie...